Ο Καλάκος τρέχει στο Glyfada Street Relays

Ο Θάνος Καλάκος ήταν από τους αθλητές που άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια μετά τις εμφανίσεις του στον κλειστό στίβο. Ο νεαρός αθλητής αναδείχθηκε βαλκανιονίκης στα 800μ. στο Πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων, που έγινε στην Κωνσταντινούπολη και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, στο ίδιο αγώνισμα, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που είχε γίνει στο ΣΕΦ. Μάλιστα, η επίδοσή του 1.51.45 ήταν μια «ανάσα» από το εθνικό ρεκόρ εφήβων.

Ο ταλαντούχος δρομέας, που γυμνάζεται με τον Μανώλη Χάντζο, θα είναι και εκείνος παρών στα φετινά Glyfada Street Relays. Του αρέσει το τρέξιμο και η πρόκληση της σκυταλοδρομίας, αλλά έχει έναν ακόμη λόγο να συμμετέχει στη διοργάνωση την Κυριακή στη Γλυφάδα.

«Έχω την ευκαιρία να τρέξω για το Make-A-Wish και να εκπληρώσω ευχές παιδιών που το έχουν ανάγκη. Ακόμη οι αγώνες σκυταλοδρομίας είναι μια γιορτή για τον αθλητισμό, για την πόλη μας και το δρομικό κίνημα που έχει αναπτυχθεί», είπε ο αθλητής του Γ.Σ. Γλυφάδας.

Ο 19χρονος, μαζί με τους Χρήστο Χριστόπουλο, Δημήτρη Τσιμένη και Κυριάκο Μπέη θα τρέξουν στα 4×2,500μ.